Wyszukaj nieruchomość na Teneryfie

Region

Lokalizacja

Cena

Powierzchnia

m2
m2

Pokaż/ukryj opcje

Łazienki

Sypialnie

Garaż

Piętro

Jak wybrać nieruchomość na Wyspach Kanaryjskich?

Wysłane przez: Nieruchomości Teneryfa W: Nieruchomości W: Komentarz: 0 Obejrzano: 612

Północ czy południe?

Teneryfa to największy obszar lądowy archipelagu siedmiu Wysp Kanaryjskich na Oceanie Atlantyckim. Jego powierzchnia to 2034 kilometry kwadratowe. Dla porównania jest to około półtora raza więcej niż obszar Petersburga.

Cała wyspa jest umownie podzielona na trzy charakterystyczne strefy - północną, południową i zachodnią. Największe punkty kurortu znajdują się na południu: Las Americas, Los Cristianos i Costa Adeje. W zachodniej części Teneryfy najpopularniejszą lokalizacją jest Los Gigantes. A na północy Puerto de la Cruz można uznać za największe miasto turystyczne. W tym samym miejscu, w północnej części, znajduje się kolejne duże miasto – stolica Santa Cruz de Tenerife. Nie ma to jednak nic wspólnego z kurortem, będącym tylko 200-tysięcznym centrum biznesowym.

Istnieje różnica między regionami i jest ona znacząca. Południe i zachód to miejsca, w których temperatura jest wysoka prawie przez cały rok, od 24 do 30 stopni. Tutaj zawsze świeci słońce, a deszcze można zaobserwować tylko kilka dni w roku. Na północy panuje klimat bardziej kontynentalny z wyraźnymi zimami, ale wciąż bez śniegu. Deszcze są tu częste, zwłaszcza od grudnia do lutego. Temperatury o tej porze roku mogą spaść do pięciu do siedmiu stopni powyżej zera. Miłośnicy śniegu powinni zwrócić uwagę na najwyższy wulkan w całej Hiszpanii – Teide. W marcu-kwietniu jej szczyt często pokryty jest śniegiem.

Północ jest kochana i często wybierana przez mieszkańców północnych miast. Na przykład Sankt Petersburg lub Sztokholm. Brzmi logicznie. Ale fakt, że północna część jest preferowana przez obywateli niemieckich, jest zaskakujący. Niemniej jest faktem: w tych miejscach są całe niemieckie dzielnice, gdzie panuje ich własna atmosfera, wyczuwalna jest niemiecka kultura i styl życia.

Większość Europejczyków nadal wybiera południe wyspy, gdzie często przyjeżdża na zimę. Zimą praktycznie nie ma alternatywy dla mieszkańców krajów UE – poza Egiptem czy ZEA. Ale z europejskich destynacji Wyspy Kanaryjskie, a w szczególności Teneryfa, są jedyną opcją na jazdę w chłodniejsze miesiące.  

Miasto czy miasteczko?

Jeszcze raz wymienię wszystkie większe miasta: jest to stolica Santa Cruz, kulturalna stolica La Laguna, La Oratava i Puerto de la Cruz. Na południu są to słynne Las Americas, Los Cristianos i Los Gigantes. Wszystkie inne miasta są mniejsze, ale niektóre z nich są bardzo znane, na przykład Candelaria z jasnym hiszpańskim smakiem.

W naszym rozumieniu wsie to miasta, w których mieszka mniej niż 20 tysięcy ludzi, a czasem nawet mniej niż tysiąc! Te ostatnie mogą mieć około 100-200 domów. Z reguły wszystko w nich znajduje się blisko siebie. Jest wiele terenów parkowych, wyczuwalna jest wyjątkowa atmosfera i lokalny smak. Wioski są zawsze w górach, na pierwszej linii brzegowej nie można ich znaleźć - zajmują tereny wypoczynkowe, w których mieszkają głównie turyści.

Ale musimy oddać hołd władzom lokalnym, które zapewniły infrastrukturę i dostęp nawet do najmniejszych miejscowości. Wszędzie są drogi, sklepy, apteki i placówki szpitalne. Nie da się więc odciąć od cywilizacji w żadnym zakątku Teneryfy.

Nowy budynek czy rynek wtórny?

Najbardziej obiecującym rynkiem na Teneryfie są oczywiście nowe budynki. Wynika to z faktu, że w związku z kryzysem lat 2008-2013 władze nie wydały pozwoleń na budowę. Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero w latach 2017-2018, kiedy firmy budowlane rozpoczęły projekty pod nowe inwestycje.

Obecnie pozwolenia na budowę wydawane są tylko dla dużych i drogich projektów, takich jak zespoły kamienic i willi. Niedrogie mieszkania niestety nie są budowane w znanych miejscach turystycznych. Można go znaleźć tylko w miastach, w których mieszka miejscowa ludność. Ale takie miejsca w zasadzie są zaprojektowane specjalnie dla mieszkańców Teneryfy, a nie dla obcokrajowców.

Jeśli chodzi o ceny to według moich danych średni koszt mieszkania jednopokojowego można uznać za 60 tys. euro, w przyzwoitej turystycznej miejscowości - od 100 tys. euro. Wille zaczynają się od 200 tys. euro, w prestiżowych lokalizacjach - od 350 tysięcy.

Mieszkanie czy willa?

Niezwykle trudno jest znaleźć willę na dużej działce, ponieważ grunt ma bardzo wysoką wartość. Tylko 10-15 procent jest dozwolone. Władze starają się chronić ekologię i przyrodę, dlatego, niestety lub na szczęście, na Teneryfie nie ma wielkich zmian i nie oczekuje się ich w przyszłości.

Mieszkania z reguły wynajmowane są zawsze z remontem. Pozostaje tylko umeblować meble i można się wprowadzić. Nieruchomości zlokalizowane w kompleksach mieszkaniowych w miejscowościach turystycznych prawie na pewno będą miały wspólny basen. Ale w miastach, w których mieszka miejscowa ludność, w 95% przypadków kompleksy mieszkalne są wynajmowane bez basenów. Te same zasady dotyczą kamienic.

Co wybrać - mieszkanie w osiedlu lub willi wolnostojącej, każdy sam decyduje. W dzisiejszym świecie po korona wirusie bardziej logiczne może być wzięcie willi ze względu na dystans społeczny. Jednak nie ma prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Ktoś potrzebuje przestrzeni i ciszy (to jest dostępne dla właścicieli domów), a ktoś potrzebuje komunikacji i sąsiadów, co dostają właściciele mieszkań.

Na kredyt hipoteczny czy "na własne"?

Teneryfa to Hiszpania, a w Hiszpanii opłaca się wziąć kredyt hipoteczny. Przed kryzysem korona wirusowym oprocentowanie kredytów mieszkaniowych wahało się od 2,5% do 3,0%. Teraz zostały podniesione, ale nie krytycznie - średnio do 3,15-3,50%. Nawet te liczby są znacznie niższe niż te, do których przyzwyczaili się nasi rodacy.

Jednak mimo wszystkich wstrząsów lokalne banki nadal udzielają kredytów, w tym cudzoziemcom, w tym obywatelom Rosji, Ukrainy i Białorusi. Ale wielkość wyemitowanych środków uległa zmianie: jeśli przed pandemią oferowano 60%, teraz liczba ta spadła do 50%.

Wynajem czy do użytku osobistego?

Nieruchomość na Wyspach Kanaryjskich może być wykorzystywana, podobnie jak gdzie indziej, w dwóch celach – zarówno na własny pobyt, jak i na wynajem. Ale musisz pamiętać: aby otrzymać dochód z mieszkania, jego właściciel musi wydać licencję. Zazwyczaj pomagają w tym agencje nieruchomości. A przepisy w tej sprawie są oszczędne.

Ważnym warunkiem jest ścisłe wypełnienie obowiązków wobec organów podatkowych. Mieszkańcy spoza UE są zobowiązani do terminowego płacenia 24% podatku od najmu.

Komentarze

Brak komentarzy w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło